Fujoshi/Fudanshi Festival

Zdravím a pozdravuji,

včera jsem se vrátila z velice zajímavé akce o které jsem se už několikrát zmiňovala. Fujoshi/Fudanshi festival měl svůj první oficiální ročník 25-26.3.2017.

Festival měl i svůj nultý (zkušební) ročník, z kterého se ozývaly smíšené názory a pocity, ale u podobné akce, která je nová a „neošahaná“ se to musí očekávat.

Ale od začátku…

Při zařizování všeho potřebného jsem narazila na dost problémů. Jako je neochota udělit mi volno, problémy s koupí jízdenky a tak podobně. Nakonec se mi podařilo v pátek 24.3.2017 ve tři hodiny odjet. Cesta do Počátků, kde se festival konal je zdlouhavá a celkem nákladná a vidím ji jako mírnou překážku, ale pokud někam opravdu chcete stejně tam dojedete i kdyby to bylo na Islandu

Moje cesta začala v Pendolinu, kde si mimochodem můžete koupit spoustu věcí 😀

Poznávací placka na mém kufru
Pálava na cestu (nakonec sem do sebe nalila tři ty malé lahvičky)

 

 

 

 

 

 

 

 

V Praze nastal trochu problém, protože spolehnout se na ČD je vždy risk. Skoro to vypadalo, že na fest nedorazím, jelikož jsem málem nestihla autobus. Večerní dojezd byl hektický a poněkud neuspořádaný, ale nakonec jsem dorazila na ubytování, které bylo překvapivě levné a „luxusní“. U nás bych za 370 kč na noc ubytování z vlastní koupelnou, kuchyňskou linkou a lednicí nesehnala.

Na festival se dalo zakoupit dva druhy vstupenek. Normální a premium. Osobně jsem si koupila premium ne kvůli „jídlu zdarma“, ale protože jsem chtěla ty peníze dát. Musím, ale podotknout, že „způsob plnění služeb“ stylem „Kdo dřív přijde…“ se mi úplně nezamlouval. Ovšem na podobné myšlenky se rychle zapomene, pokud se člověk dobře baví.

Každý jsme dostali jmenovku a i když jsem vlastně jen přečetla TR a jednu svou povídku, měla jsem značku „přednášející“
Dřevěnou klíčenku jsme dostali všichni. Mohli jsme si vybrat ze dvou druhů. Placka je ze hry „Sbal si svého Ukeho“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naplánováno bylo několik přednášek a dle mého názoru byly všechny povedené. Není jednoduché se postavit na pódium, i když třeba ne před úplně obsazený sál. Mě osobně nejvíce oslovila přednáška od Dahaky „Yaoi klišé, aneb už jsme to viděli tisíckrát“. Další v pořadí, přednáška od Darci „Fujoshi v manze a anime“ a doporučující přednáška od Lucáka „Yaoi skvosty, aneb kvůli čemu stojí za to jít spát až po půlnoci“. Osobně bych uvítala nějaký malý sylabus s vypsanými názvy anime a mang,o kterých se mluvilo a vůbec něco jako letáček s programem s časy apod.

Celkově ta časová organizace byla velmi volná, ale na druhou stranu jsme se všichni shodli, že nás čas netlačí a vzhledem ke komornosti festivalu není nutné být všude na čas. Zde je program festivalu ve kterém vlivem úředního šimla není uvedeno moje autorské čtení, ale i díky tomu jsem vlastně byla první den festu taková tečka na závěr 🙂

Na festivalu byla k prodeji hra „Sbal si svého Ukeho“ za 240kč

 

 

 

 

 

Takto vypadala dostupná „Knihovnička“

 

 

 

 

 

A tohle je přátelé přeložený první part „Taming Riki“ v kroužkové vazbě. Tento výtisk je a bude jediný.

 

 

 

 

 

Během festivalu nás potkala jedna nemilá zkušenost, což byla neskutečná neschopnost servisu v místní pizzerii. Ne jen, že nebyli schopni nás obsloužit za více jak 45 min, ale vrchní měl řeči, že je nás prý moc.(z festivalu šlo na oběd do pizzerie jen 9 lidí). Z toho důvodu, jsme si večer pizzu objednali a i když časově to vyšlo nastejno, rozhodně bylo příjemnější čekat na festivalu, než sledovat hodinu napruženého vrchního.

🙂
Přednáška (Lucák)

 

 

 

 

 

 

 

 

Součástí festu byla i soutěž o nej báseň na zadaná slova a tombola, která je díky jedné z cen nezapomenutelná (kdo ví, pochopí)

Měla jsem touhu vlogovat, ale nakonec (ne že by nebylo co) mi to nepřišlo vhodné. Natočila jsem sice jednu přednášku a pár malých videí ze „zábavy“, ale nebudu zveřejňovat něco o čem si nejsem jistá, že by ten druhý chtěl na netu.

Přikládám několik fotek obrázků našich nadaných umělkyň. Bohužel mne nenapadlo si opsat jména autorů (pokusím se doplnit)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na festivalu byla i Amatér, která zde vedla workshop „Tvorba slash povídky“ a měla autorské čtení. Přečetla nám prolog z její nové knihy „Z vůle hvězd“,

Na festivalu jsem v rámci svého autorského čtení přečetla tuto kapitolu TR a povídku „Horečka“, která byla takovou tečkou na závěr prvního dne. Většina autorů četla jen „nevinné“ části povídek, tak jsem se rozhodla jim to tam trochu „zahřát“ 😀

Druhý a závěrečný den festivalu byl neméně náročný, jak pro nás, tak pro organizátory. Ráno bylo hektické a zmrzlé.

Na závěr bych chtěla dodat, že organizátorky i za spolupráce svých protějšků odvedly výbornou práci a i přesto, že některé věci byly nedomyšleny, nedá se říct, že by něco bylo nedostatečně připravené. Ochota organizátorek své návštěvníky vyzvednout na zastávce a celkově osobní přístup je opravdu možná jen u takto komorní akce.

Následující 6 ti hodinovou cestu zpět domů zase lemovanou zpožděním pendolina a nepříjemným otokem kotníků (už mi není dvacet no) jsem zakončila pokusem o zveřejnění nové kapitoly TR ještě ve vlaku – nepovedlo se

Vážně jsem se snažila zveřejnit TR, co nejdříve..
Dokonce jsem si na to objednala další kafe..
Ano, nebylo nás tam sto, ale vůbec to nevadilo. Atmosféra byla velmi přátelská a i když mezi námi byly i osoby pod 18 let (festival byl od 15 ti), všichni jsme si rozuměli.
Na závěr malé shrnutí

Program 8/10 – Dokážu si představit zlepšení na kterém se podle mne a dalších začalo pracovat, již na festivalu 🙂

Dostupnost 5/10 – Bohužel, nemůžeme si lhát do kapsy, že vzdálenost a dostupnost místa konání není důležitá. Na druhou stranu prostory v Počátcích jsou krásné. K dispozici sál a další místo pro workshopy.

Služby 2/10 – Dostupnost služeb v Počátcích je minimální, samozřejmě se, zde nachází obvyklé večerky apod. Mě osobně zklamalo chování v pizzerii, proto mi tato část výletu trochu zhořkla v ústech

Práce organizátorů 10/10 – I když je, co zlepšovat. Vše bylo pojato za správný konec a míra úsilí si zaslouží obdiv všech.

Účast  6/10 – Upřímně připravovala jsem se na mnohem menší účast (mám své zkušenosti), proto hodnotím mírně nadprůměrně.

Celkové hodnocení tedy 7/10- Moje očekávání byla překonána. Byla jsem příjemně překvapena. Je tu prostor pro zlepšení a doufám v mnoho dalších ročníků, kde ta zlepšení budou vidět 

8 komentářů u „Fujoshi/Fudanshi Festival“

    1. Váš projekt mne zaujal, i když jsem na něj narazila relativně nedávno. Navázat spolupráci by bylo jistě zajímavé.

 1. Tak ak bude aj dalsi rok tak sa tesim
  Pravdaze poloha je trocha.. no povedzme zo slovenska je to dost daleko
  Ale som zvedava co bude dalsi rok .. kto vie mozno pride viac ludi

  1. Pokud by byla pro tebe možnost skloubit to s přespáním v Praze, nebo spojit to s nějakým výletem, tak určitě nad účastí zauvažuj. Akce je to ojedinělá a i když je to spíš \“sraz s programem\“ než pravý festival (bez urážky). Rozhodně stojí za to poznat lidi, kteří do toho byli ochotni jít a vložit do toho kus sebe
   Cesta je to namáhavá i pro nás \“místní\“. Já to měla 6hodin vlakem a busem a jelikož už nejsem nejmladší taky mi to dalo zabrat.

 2. moc hezky napsáno 🙂 všechno si to vystihla ^^ a to s tou pizzerií mě nepřekvapuje 😀 ten chlap byl děs sám o sobě 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *